Video nadzor

Niti jedan segment tehničke zaštite se nije razvio u zadnjih 15 godina u toj mjeri kao što je to slučaj s videonadzorom. Od dugog razdoblja postojanja analognog sustava (CCTV) koji se usprkos mnogim tadašnjim poboljšanjima ipak jedva razvijao u aspektu rezolucije i samog kapaciteta pohrane, ostao je stoga limitiran unutar svog opsega tehnologije. Paralelno s razvojem digitalne tehnologije razvio se IP videonadzorni sustav koji je bio alternativa analognom u smislu puno veće rezolucije, ali s mnogim drugim nedostacima tada, poput pohrane snimljenih datoteka, puno veće cijene opreme, propusnosti mreža, samo da navedemo najglavnije.

Gore navedeni jaz i problematika bila je premoštena u godinama od 2010. do 2013. kada su se razvile "kompromisne" analogno-digitalne tehnologije, odnosno pretvorbe analognog CCTV sustava u visoko kvalitetni HD sustav, pružajući nam prilično jeftino rješenje uz najveću moguću rezoluciju i kompresiju podataka. Poznajemo tako već HD-SDI tehnologiju koja je ubrzo ustupila mjesto specijalnim tehnologijama pojedinih proizvođača kao npr. HD-TVI od Hikvision-a, HD-CVI od Dahua-e, AHD i sl., a koje su bile jako prihvatljive i od strane instalatera, jer je sustav mogao biti zamijenjen koristeći staru instalaciju (koaksijalne kablove npr.), i od strane krajnjeg korisnika kojem je sustav znatno jeftiniji od IP sustava.

Danas svjedočimo znatnom padu cijena i u samom IP sustavu većih rezolucija, tako da je i on postao cjenovno prilično pristupačan mnogim korisnicima.

AI (Artificial Intelligence)

Također, implementacija raznih algoritama unutar procesora samih kamera, poput AI (Artificial Intelligence) tehnologije koja objedinjuje Face Recognition (prepoznavanje lica, dinamičke detekcije lica, utvrđivanje kretanja osoba, brzinsko pretraživanje osoba i sl.), uvođenje H.265+ kompresije koje rade velike uštede u brzini, prostora pohrane i bandwidth-a, GPU arhitekture, ANPR odnosno LPR rješenja i automatizacije, itd.